Název OP: Comenius – aktivita 1

Referenční číslo projektu: COM-MP-2008-156

Název oblasti podpory: Multilaterální spolupráce škol

Realizátor projektu: EKO Gymnázium Poděbrady - Česká republika

Partnerské instituce:

  • Forssan yhteislyseo - Finsko&nbsp>Bernstorff
  • Gymnasium Satrup – Německo

Doba realizace projektu: září 2008 – červen 2010

Pozice: koordinátor projektu

 

Popis projektu:

Dvouletý projekt mezinárodní spolupráce na téma Evropa v roce 2020 byl zahájen partnerskou schůzkou ve Finsku, kde se sešli všichni učitelé z partnerských škol a setkali se se studenty z finské školy. Na schůzce proběhlo plánování činnosti v prvním roce spolupráce. Ten se zaměřil na podtéma Evropská Unie a volby do Evropského parlamentu 2009. Prostřednictvím mezinárodní spolupráce se studenti seznámili podrobně se strukturou Evropské Unie. V úvodu projektu se zúčastněné školy a studenti představili na webové stránce (www.comeniuseurope2020.com), která je hlavním produktem celého projektu, a má za úkol prezentovat jednotlivé výsledky a produkty projektu, stejně jako jejich autory. Součástí práce na projektu v prvním roce byla účast v soutěži, kterou uspořádalo Německo.

Úkolem bylo vytvořit plakáty, které měly podpořit účast obyvatel ve volbách do Evropského parlamentu. Nejlepší vybrané práce z každé partnerské země byly zaslány do soutěže v Německu a jsou prezentovány na výše zmíněné webové stránce. Autoři plakátů komunikovali prostřednictvím mailu i s organizátory soutěže v Německu. V druhém roce studenti připravovali dopisy psané z pohledu člověka z roku 1992/93, tedy roku, kdy se sami narodili. V něm hodnotili situaci v jejich zemi v tomto roce z hlediska politiky, ekonomiky, kultury, životního prostředí a životní úrovně pak na dopisy odepsali z pohledu současného tedy z roku 2010. 

This project focusing on the topic ‘Europe in 2020’ had the following goals:

  • to become a European and enjoy intercultural awareness. The goal is to prepare students to participate in activities within a European context. The project raises awareness as to the nature and significance of shared activities in transnational cooperation. The students observe and take into consideration the differences and similarities between the environments, people and cultures of different countries.
  • to increase our students’ ICT skills through work in the Internet and to participate in project learning by making studies in this interdisciplinary, environment-related research project.
  • to develop measures to state the environmental situation in the immediate surroundings. The schools develop together reliable research methods for the general use.
  • to achieve the targets of the school curriculum: interdisciplinary integration and broad-based learning. Our students learn to understand the interdisciplinary nature of different school subjects (e.g. chemistry-biology-geography).
  • increase in the networking of the teaching staff to encourage participation in international cooperation, thus having an effect on teaching methods, too. This partnership project introduces a large-scale model project to the school’s immediate area how to organise interdisciplinary research cooperation within an international framework.

The students of the participating schools are active Europeans who want to learn about today’s environmental issues. They wish to participate in studying and discussing modern issues, which may have great effects on their own lives. The educational branch needs to keep up to the future expectations in Europe. Through international co-operation the participating schools wish to promote new approaches, networking, teaching methods, ICT-skills, the use of foreign languages and intercultural awareness.


The concrete objectives of the partnership deal with a futuristic view of Europe in 2020. The project is divided into three main areas:

  • Quality of the environment
  • Economic circumstances
  • People and culture

Další informace: Národní agentura pro evropské vzdělávací projekty